7 chýb pri predaji...

Po vyplnení mena a e-mailu, Vám e-book príde do niekoľkých minút

Domáca solárna elektráreň: Zbohatnete so solárnymi panelmi… alebo nie?

Pridané 18.04.2016

Chcete byť energeticky sebestačný? Solárne panely môžu výrazne stenčiť kopy účtov a dokonca vám môžu pomôcť zarobiť nejaký peniaz. Tak prečo ich nenainštalovať? V nasledujúcich odstavcoch popíšeme všeobecný princíp takéhoto čerpania energie.

Nečakajte konkrétne čísla a úmorné tabuľky. Máme pre vás tie najzákladnejšie a najľudskejšie podané informácie. Takže pokiaľ ste úplnými nováčikmi v odbore, tento text je práve pre vás. Poďme si na to posvietiť.

Je váš dom stavaný na inštaláciu solárnych panelov?

Aby vám solárne panely vynášali, vaša strecha by mala smerovať na juh a byť skosená v uhle okolo 30°. Pokiaľ je tomu inak (panely sa dajú inštalovať i na plochú strechu a môžu smerovať na inú svetovú stranu), panely budú stále fungovať, ale nie s takým efektom.

Nemusíte sa báť zamračených dní. I keď sa slniečko schová za oblaky, sú panely schopné vstrebávať veľké množstvo energie. Uistite sa ale, že panelom nebránia v práci iné prekážky ako stromy alebo ďalšie vymoženosti od susedov. Napríklad obrie trenírky na šnúre. Napríklad.

Čím väčší priestor panelom venujete, tým lepšie. Takže pokiaľ ste rozmýšľali, či umiestniť panely na prístrešok, ktorý je v lepšej pozícii a mieri viac na juh, strecha (ktorá juhu napríklad čelí o niečo menej) vďaka svojej ploche bude lepším kandidátom.

Oplatia sa solárne panely?

Pravda, investícia to nie je malá. Takže pokiaľ nie ste finančne stabilizovaný, asi sa do podobných pokusov nepúšťajte. No jednako pokiaľ máte ušetrených „pár“ korún a neviete, čo s nimi, naviac chcete myslieť na ďalekú budúcnosť, domáca solárna energetika sa vám bude hodiť. Peniaze, ktoré miniete za odchytávanie lúčov, sa vám vráti zhruba za 7-8 rokov. Vyprodukovanú energiu si totiž nebudete sysliť vo vlastných drôtoch, ale pošlete ju ďalej spoločnostiam, ktoré vám za ňu zaplatia. Fér, nie?

Ceny za inštaláciu sa stále znižujú, ľudia si tak zaobstarávajú panely za polovičnú cenu ako tomu bolo napríklad pred dvoma rokmi. Inštalujú sa naviac aj väčšie systémy, ktoré dokážu ročne vyprodukovať ešte viac Wp. Čoho? Vysvetlíme.

Čo nám hovoria jednotky Wp a Wr?

V podstate si to predstavte tak, že niektoré jednotky sú optimistickejšie a iné menej. Jednotka Wp (Watt-peak) znamená výkon, ktorý panel podáva pri ideálnych svetelných podmienkach, teda maximálny výkon, ktorý môže dosiahnuť. Jednotka Wr (Watt-real) potom označuje reálny výkon panelu (a to za rovnakých svetelných podmienok), toto číslo je spravidla menšie.

Energia zadarmo!?

Existujú také spoločnosti, ktoré panely nainštalujú celkom zadarmo. Vy z nich však potom nezaznamenávate žiadny zárobok, iba tým zmažete účty za elektrinu. Berte to tak, že tieto spoločnosti parazitujú svojimi panelmi na vašej streche a vy parazitujete svoju rýchlovarnú kanvicu na ich energii.

Je na vás, aký si o solárnej energii urobíte obrázok a ktorý systém pre svoje účely zvolíte. Niekto celú záležitosť vníma ako jednu veľkú opičiareň. Niekto v nej vidí budúcnosť svojho života. Niekto chce nielen ušetriť na energii elektrickej, ale i na tej duševnej, ktorá mu utekala vo chvíľach, kedy sa roky rozčuľoval nad neustálym ošklbávaním od elektrární. Takže pokiaľ patríte medzi slniečkových ľudí, neváhajte túto možnosť preklepnúť. A pokiaľ sa vám celá ideológia protiví, nakrémujte sa a choďte sa radšej opaľovať. :)

 

 Tlačiť stránku

Počasie

Počasí

Sociálne siete
odkazy

Ak hľadáte podnikateľské priestory pre obchod a služby, ponúkame vám krásnu vilu v obci Borčice, vhodnú aj na bývanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiál na vašu stavbu vám zabezpečía a dovezú stavebniny DINOSTAV Púchov

 

 

 

 

 

 

 

 

Moja stránka na fecebooku

 

Kontaktný formulár

Zašlite nám Vaše otázky

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Oskar Hanták - exkluzívny realitný maklér
Digitální obchodník
Zpět nahoru